PP- Polipropilen

Kalitesi her geçen gün daha da gelişen PP – Polipropylene birçok uygulama için kullanılabilmektedir. Yorulmaya karşı direnci yüksek olan bu ürünün maliyeti düşüktür. Bununla beraber darbelere karşı da dayanıklılık gücü yüksektir.

Tüm dünya genelinde en çok kullanılan ikinci plastik hammadde olan PP – Polipropylene’nin maliyet avantajı sunması, sağlam olması ve kalıba kolay bir şekilde girmesi gibi özellikleri bu ilgiyi artırmıştır. Çözücüler ve kimyasal yağlara karşı direnci ve mukavemet oranını yüksek olması, sürtünme katsayısının düşük olması, ısı ile neme karşı dayanıklı olması gibi özellikler kullanıcılarına büyük avantajlar sağlıyor.

Otomotiv, tekstil, gıda, inşaat ve alt yapı gibi birçok sektörde kullanılabilen PP – Polipropylene, termoplastik özellikli bir plastik türüdür. Mevcut olan bütün dönüştürme tekniklerinde işlenebiln PP – Polipropylene ürünlerini, günlük yaşantınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.


PE- Polietilen

Hafif ve kullanım kolaylığı nedeni ile döşeme esnasında hareket kabiliyetini artıran Polietilen, diğer malzemelere göre çok büyük avantaj sağlar. Esnek, sağlam ve dayanıklılık açısından da son derece idealdir. Çatlamaya karşı direnci yüksek olduğu için günlük yaşamda birçok alanda kullanılmaktadır. Polietilen’in özelliklerini daha da artırmak ve etkili hale getirmek için UV kararlılık sağlayıcı, oksitlenmeyi önleyici, kaydırıcı ve bloklaşmayı önleyici maddeler ile karıştırılmaktadır.


PVC

İnşaat sektöründen ambalaj sanayine, tıbbi malzeme üretiminden otomotiv parçasına kadar çok geniş bir kullanım alanına sahip olan malzeme, günlük hayatın hemen her anından yaygın bir şekilde kullanılır.

Görsel anlamda her türlü ihtiyacı karşılayan pvc parçalar, kağıt ve cam atıklar gibi toplanarak tekrar kullanıma kazandırılabilir. Çevreye zarar vermekten öte çevre koruma görevini en iyi şekilde yerine getiren malzemedir.


LDPE Injection

Lineer Düşük Yoğunluklu Polietilen ya da kısaca ldpe ınjection, gıda-aketlemeden, donmuş gıda, zemin-ısıtma boruları ve streç filme, kozmetik ve ecza tüplerinden ekstrüzyon, enjeksiyon kalıplama, roto- kalıplama ve şişirmelik filme kadar birçok alanda kullanılmaktadır.


Akrilonitril Butadien Stirenler (ABS)

Hafif ve sert polimer yapısı olduğu için kalıp yolu ile üretilen ürünlerde çok sık tercih edilen akrilonitril butadien stirenler (abs) içeriğinde % 15 – % 35 arasında akrilonitril, % 5 – % 30 arasında butadien ve % 40 – % 60 arasında strien bulunmaktadır. Bu maddelerin her biri akrilonitril butadien stirenlere ayrı bir özellik kazandırmaktadır.

Akrilonitril oranı ABS’ye ısı, sertlik ve kimyasal direnç sağlar. Btadien oranı, düşük sıcaklıkta bile esnek olmayı sağlarken kauçuk özelliklerini artırır. Strien oranı ise yüzeyinin parlak ve kaliteli olmasını sağlar.

Gerilme kuvveti 60 –70 MPa olan akrilonitril butadien stirenler, 20 – 50 kj / m2 darbe dayanımına sahiptir. Ayrıca deformasyon sıcaklığı 90 derece civarı olup, elastik modülü 2300 – 2400 MPa arasındadır.

Darbe mukavemeti güçlü olan akrilonitril butadien stirenler, kolay işlenebilen ve yüksek akış özelliklerine sahiptir. Parlak bir görünümü vardır ve geniş ürün yelpazesi ile birçok alanda rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bir diğer tercih nedenleri ise aşınmaya karşı direncinin fazla olması ve su – rutubet gibi durumlardan etkilenmemesidir.